Kronika Parafialna 2018

STYCZEŃ

6 stycznia - Orszak III Króli

Po raz pierwszy w naszej parafii został zorganizowany Orszak III Króli . Maryja z Józefem wraz z aniołami przebyli całą drogę bryczką uroczyście jadąc ulicami Cieksyna, a za nimi szła reszta zgromadzonych wiernych. Wszystkie dzieci, a nawet i dorośli przebrali się za różne postacie w tym aniołki i pasterzy. Mieli naprawdę wielką frajdę. Następnie wszyscy udaliśmy się na Eucharystię, podczas której do naszej wspólnoty dołączył nowy członek. Po Mszy św. można było poczęstować się różnymi słodkościami i ciepłą herbatą, przygotowaną przez nasze drogie panie.

https://www.facebook.com/parafia.cieksyn/videos/566078497057925/

galeria

 

9 stycznia - Charytatywny Bal Karnawałowy

Dnia 9 stycznia odbył się charytatywny Bal Karnawałowy, którym pomysłodawcą był Ks. wikariusz oraz Ks. proboszcz. Była to pierwsza tego typu impreza, która miała bardzo pozytywny odbiór. Dochód przeznaczony z tej imprezy był dla młodzieży, która zbierała fundusze na wyjazd wakacyjny.

galeria

 

LUTY

11 lutego - Odpust Ku czci św. Doroty

Jak co roku w naszej parafii obchodziliśmy odpust ku czci Św. Doroty. Podczas każdej Mszy zostały rozdawane jabłka dla każdego wiernego.

galeria

 

MARZEC

16-18 marca - Rekolekcje Wielkopostne

W dniach od 16 do 18 marca w naszej parafii były prowadzone przez księdza rekolekcjonistę Rekolekcje Wielkopostne. Był to czas przygotowujący nas do jak najlepiej przeżytych Świąt Wielkanocnych.

Podczas Rekolekcji i nie tylko, były również sprzedawane palmy oraz ozdoby wielkanocne, z których dochód przeznaczony był na wyjazd wakacyjny.

 

KWIECIEŃ

3 kwietnia - 50-lecie urodzin proboszcza Ks. Ryszarda Kolczyńskiego

Dnia 3 kwietnia nasz proboszcz Ks. dr. Ryszard Kolczyński obchodził jubileusz 50 - lecia urodzin i imienin . W jego intencji została sprawowana Msza Święta, podczas której przedstawiciele grup parafialnych życzyli Księdzu Proboszczowi wielu łask bożych i błogosławieństwa Matki Bożej.

 

28 kwietnia - Odnowienie Przyrzeczeń Chrzcielnych

28 kwietnia uczniowie klas IV odnowili Przyrzeczenia Chrzcielne w obecności rodziców i chrzestnych. Pamiętajmy, że uroczystość tego dnia nie polega na dawaniu dzieciom drogich prezentów, lecz o wartości tego Sakramentu przyjętego przez dziecko.

 

MAJ

13 maja - Pierwsza Komunia Święta

Dnia 13 maja uczniowie klas III przyjęli pierwszy raz prawdziwe ciało i krew Pana Jezusa pod postacią chleba i wina. Pamiętajmy, że Pierwsza Komunia Święta jest ważnym wydarzeniem nie tylko dla przyjmujących i ich rodzin, lecz również dla całej wspólnoty parafialnej.

 

31 maja - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

W naszej parafii 31 maja obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, inaczej mówiąc Boże Ciało. Po uroczystej Mszy Świętej,odbyła się procesja, podczas której kapłan z Najświętszym Sakramentem przeszedł po ulicach naszej parafii. Procesja zatrzymywała się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane były związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

galeria

 

CZERWIEC

3 czerwca - 25- lecie Kapłaństwa ks. Proboszcza Ryszarda Kolczyńskiego

Dokładnie 25 lat temu 3 czerwca ks. Proboszcz Ryszard Kolczyński powiedział Panu Bogu TAK! i przyjął święcenia kapłańskie. Z tej okazji właśnie 3 czerwca wszystkie wspólnoty i parafianie zostali zaproszeni na Mszę Świętą z udziałem ks. Proboszcza, aby świętować tę piękną rocznicę.

galeria

 

25 czerwca-2 lipca - Wyjazd dzieci i młodzieży na parafialną kolonie

25 czerwca 40 osobowa grupa wyruszyła na parafialne kolonie do Białego Dunajca, gdzie wypoczynek rozpoczęli od zawierzenia go Naszej Matce Maryi. Każdy dzień był pełen wrażeń, nie było czasu na nudy. Grupa zwiedzała różne sanktuaria, atrakcje turystyczne między innymi Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem , Gubałówkę czy Termy Chochołowskie. Codziennie była odprawiana Msza Święta, podczas której grupa brała czynny udział, chociażby poprzez śpiew czy czytanie Słowa Bożego. Świętowane były również urodziny Amelii, Piotra, Alicji oraz imieniny Ks. Piotra. Oprócz zabaw i integracji, nie zabrakło czasu na modlitwę. 2 lipca niestety wyjazd dobiegł końca, ale za to wszyscy wrócili z uśmiechem na twarzy i wypoczęci po całym roku szkolnym :).

galeria

 

SIERPIEŃ

3 sierpnia - W pierwszy piątek miesiąca wieczorna Adoracja Najświętszego Sakramentu

Od sierpnia b. r. w każdy pierwszy piątek miesiąca odbywa się wieczorna Adoracja Najświętszego Sakramentu. Czynny udział bierze w niej formacja Laboratorium Wiary z ks. Piotrem na czele, przygotowując pieśni, czy też rozważania na każdą Adorację. Inicjatywa wzięła się stąd, iż nie każdy ma możliwość przyjścia w dzień na Adoracje Pana Jezusa, z różnych powodów, chociażby pracy czy szkoły.

 

6 - 15 sierpnia - Duchowa pielgrzymka wspólne modlenie się przy wizerunku Pani Jasnogórskiej

Sierpień jest to czas, różnych pielgrzymek do wielu sanktuariów. Jest jedno miejsce szczególnie dla nas ludzi wierzących - Jasna Góra w Częstochowie. Jest to Duchowa Stolica, gdzie wielu pątników podąża, aby zanieść przed oblicze Maryi swoje intencje, które noszą w swoim sercu. Wielu parafian z różnych racji, nie może uczestniczyć na pielgrzymim szlaku. Dla tego od 6 do 15 sierpnia o godzinie 21:00, nasza wspólnota parafialna gromadzi się przed wizerunkiem Pani Jasnogórskiej, na pielgrzymce duchowej, aby wspierać modlitwą pątników w ich trudzie pielgrzymowania. Jednocześnie prosząc w swoich intencjach, które każdego dnia oddajemy Maryi. Matko Boga i Matko nasza módl się za nami.

galeria

 

19 sierpnia - Odpust Ku czci św. Rocha

Dnia 19 sierpnia w naszej wspólnocie parafialnej odbył się odpust ku czci św. Rocha - patrona parafii. O godzinie 12:00 uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej i kazanie wygłosił ks. Piotr Gadomski. Po Eucharystii odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu, przed którym została odczytana litania do św. Rocha. Następnie odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem wokół Kościoła i otrzymaliśmy uroczyste błogosławieństwo.

galeria

 

WRZESIEŃ

7 września - Wieczorna Adoracja Najświętszego Sakramentu w pierwszy piątek miesiąca

 

13 września - Peregrynacja św. Stanisława Kostki

13 września odbyła się Peregrynacja św. Stanisława Kostki. Wraz z dziećmi i młodzieżą ze szkół z Cieksyna i Dębinek modliliśmy się do Patrona młodych o wstawiennictwo i wypraszanie potrzebnych łask. Święty Stanisławie Kostko módl się za nami.

galeria

 

15 września - Wyjazd dzieci i młodzieży do Rostkowa

Jak co roku z naszej parafii wędrujemy do miejsca, gdzie urodził się i mieszkał św. Stanisław Kostka. W tym roku na pielgrzymkę szlaku 15 września udaliśmy się grupą dzieci i młodzieży liczącą 45 osób. Mimo różnorodnej pogody humory nam dopisywały. Nie zabrakło nam sił, aby śpiewem i modlitwą kierować nasze intencje Bogu przez wstawiennictwo św. Stanisława Kostki.

galeria

 

PAŹDZIERNIK

Wspólne odmawianie Różańca

5 października - Wieczorna Adoracja Najświętszego Sakramentu w pierwszy piątek miesiąca

 

6 października - Wyjazd młodzieży na Stadion Młodych

Dnia 6 października grupa 10 osobowa wybrała się do stolicy na Stadion Narodowy. Tego dnia Stadion Narodowy zamienił się w Stadion Młodych. Pojechaliśmy tam aby przez 12 godzin wielbić Boga z tysiącem młodych ludzi po przez śpiew, modlitwę. Przybyła tam także osoby, które chciały nam przekazać swoje świadectwo wiary. Opowiedzieli nam o tym, że Bóg działa cuda w naszym życiu i cały czas z nami jest. Pan Bóg nie jest z nami tylko w chwilach dobrych ale w chwilach tych złych także jest. Przybyły także zespoły religijne, które wielbiły Boga razem z nam. W każdej chwili mogliśmy skorzystać z Sakramentu pokuty i pojednania. Także znajdowało się tam pomieszczenie gdzie trwała Adoracja Najświętszego Sakramentu. Wieczorem odbyła się Eucharystia. Na koniec spotkania był pokaz rysowania z piasku. Wszyscy byli bardzo zadowoleni, że mogli tak spędzić czas. U wszystkich panował cały czas uśmiech.

galeria

 

26-27 października - Pielgrzymka do Częstochowy

W dniach 26 i 27 października wraz z grupą parafian udaliśmy się do Częstochowy. Odwiedziliśmy po drodze Sanktuarium w Gidlach i Niepokalanów. By to czas modlitwy po przez udział w Eucharystii przed Cudownym Obrazem Pani Jasnogórskiej, odprawienie drogi krzyżowej na Wałach Jasnogórskich, wspólnej modlitwy różańcowej i koronki do Bożego Miłosierdzia. Ale także wspólnej integracji, po przez śpiew i zabawę. Wszyscy spędziliśmy miło czas.

galeria

 

LISTOPAD

1 listopada - Wszystkich Świętych

Dnia 1 listopada o godzinie 11.30 odbyła się Msza Święta na naszym parafialnym cmentarzu. Wszyscy razem modliliśmy się o wszystkich zmarłych, którzy spoczywają na naszym cmentarzu. W Mszy Świętej przewodniczył i kazanie wygłosił nasz Ksiądz proboszcz Ryszard Kolczyński. O godzinie 19.00 wraz z wiernymi, który przybyli na cmentarz odmówiliśmy wspólnie różaniec za zmarłych.

galeria

 

4 listopada - Konkurs na najładniejszy różaniec -rozdanie nagród

Dnia 4 listopada Księża rozdawali nagrody za własnoręczne zrobione różańce. Dzieci miały za zadanie z okazji miesiąca Maryjnego zrobić samodzielnie albo z pomocą nie wielką mamy, taty, rodzeństwa różaniec. Dzieci jak zawsze miały świetne pomysły. Do księży dotarło 8 różańcy. Zostały wybrane trzy najładniejsze i zajęły trzy pierwsze miejsca. Nagrodami były oczywiście figurki Matki Bożej. Były także nagrody dla wszystkich co robiły różaniec. W naszym koście wszyscy wygrywają. U dzieci cały czas istniał uśmiech na twarzy.

galeria

 

6 listopada - Wizyta kanoniczna Biskupa Piotra Libera

Dnia 6 listopada odbyła się wizytacja kanoniczna oraz bierzmowanie. O godzinie 9.00 do naszej parafii przyjechał Biskup Piotr Libera. Wizytacje zaczął od modlitwy w naszym parafialnym kościele, po modlitwie oglądał kościół. Po godzinie 10.00 Biskup odwiedził jedną ze szkół znajdującą się na naszej parafii. Była to Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Dębinkach. Tam dzieci wraz z nauczycielami przygotowali przedstawienie z okazji święta szkoły. Po przemowie pani dyrektor, przemówił Biskup Piotr Libera do wszystkich zgromadzonych a w szczególności słowa kierował do dzieci. Na koniec tego spotkania dzieci dostały na pamiątkę obrazek z ich patronem Św. Stanisławem Kostką. Po wizycie w szkole Biskup pojechał w odwiedziny do chorej. O godzinie 13.30 odbył się obiad. Wierni z Biskupem o godzinie 15.00 spotkali się na parafialnym cmentarzu aby razem odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia za wszystkich zmarłych. O 15.30 w kościele Biskup Piotr Libera spotkał się ze wszystkimi grupami parafialnymi. Każda grupa miała swojego przedstawiciela, który czytał sprawozdanie, czyli był to opis tego co każdy zrobił w najbliższych latach i co ma zamiar jeszcze zrobić. Takie sprawozdanie miał także proboszcz. Na koniec wizytacji o godzinie 17.00 odbyła się Msza św. Wizytacyjna sprawowana przez Biskupa Piotra Libere z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży. Wizytacja została oceniona za udaną, wszystko poszło według planu.

galeria

https://www.facebook.com/parafia.cieksyn/videos/673541083063770/

galeria

 

11 listopad - Obchody 11 listopad

W tą piękną setną rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskie. W naszym kościele także ją świętowaliśmy. O godzinie 11.30 została odprawiona Msza Święta przez naszych księży. Proboszcz na kazaniu odczytał list, który opowiadał o tym jak Polska Odzyskała Niepodległość. Po Mszy Świętej uczniowie z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Cieksynie przygotowali przedstawienie na tą uroczystość. Dzieci i młodzież pokazali wszystkim zgromadzonym w naszym kościele jak to było przez te 123 lata niewoli jakie działy się straszne rzeczy, jak ludzie cierpieli i jak kochali swoją ojczyznę, że potrafili oddać za nią swoje jedno życie. Przez chór zostały odśpiewane najpiękniejsze pieśni patriotyczne. Bardzo się cieszymy, że mamy taką zdolne dzieci i młodzież, i że pokazali akademię większej liczbie ludzi, a nie tylko w swojej szkole.
https://www.facebook.com/parafia.cieksyn/videos/891487404573679/

galeria

 

24 listopada - III rocznica Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

W dniu 24 listopada w naszej wspólnocie parafialnej obchodziliśmy trzecią rocznicę Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Nasze wspólne czuwanie rozpoczęliśmy od Eucharystii, którą sprawował Ks. Proboszcz o godzinie 19.00. Po Mszy Świętej wraz z grupą parafian wystawiliśmy sztukę teatralną pt. ,,Wesele w Kanie Galilejskiej - Wstawiennictwo Maryi". W przedstawieniu udział brali osoby dorosłe, młodzież i dzieci. Scenariusz do spektaklu napisał i nad wszystkimi czuwał nasz wikariusz Ks. Piotr. Przedstawienie ukazywało jaką ważną rolę w życiu człowieka odgrywa Maryja- Matka Jezusa. Scena z Wesela, bardzo wyraźnie akcentuje Maryję jako Kobietę zatroskaną i pomagającą innym w ich trudnościach i problemach. Jednak najważniejszym momentem tej sceny biblijnej jest fakt, że Maryja zawsze wskazuje na Jezusa i Jego prosi o pomoc ... Pamiętajmy o tym, że Maryja też patrzy na nasze życie, na nasze troski i zmartwienia... I nieustannie wstawia się za nami u Syna mówiąc: "Pomóż im!" Lecz aby coś się zmieniło w naszym życiu musimy też coś od siebie dać: "wiarę" i podjąć wysiłek wypełniając słowa Maryi skierowane do sług: " uczyńcie to co wam powie Mój Syn" i wcielając go w życie. Po przedstawieniu była krótka medytacja odnosząca się do przedstawienia ,, Wesele w Kanie Galilejskiej - Wstawiennictwo Maryi", która wygłosił proboszcz Ks. Ryszard nawiązał właśnie do sceny Wskazania Przez Maryję na Jezusa... Mówił między innymi to, że Pani Jasnogórska w Cudownym Obrazie też wskazuję na Syna... Nie szuka Swojej chwały, ale zawsze staje obok i mówi: uczyńcie co powie wam Jezus". Następnie w modlitwie różańcowej przez ręce Maryi zanosiliśmy wszystkie intencje, które nosimy w naszych sercach przed oblicze Boga. Na zakończenie o godzinę 21.00 odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski, po którym otrzymaliśmy Boże Błogosławieństwo.

galeria

https://www.facebook.com/parafia.cieksyn/videos/2211483602508890/

 

GRUDZIEŃ

9 grudnia - Wizyta Świętego Mikołaja

Dnia 9 grudnia do naszego kościoła przybył Św. Mikołaja z Aniołkami i Archaniołem. Była to wielka niespodzianka dla najmłodszych. Dzieci i wszyscy zgromadzeni wraz z księżmi przywitali Św. Mikołaja pieśnią ,, Bądź pozdrowiony gościu nasz". Ksiądz proboszcz po przywitaniu gościa zadał parę pytań do dzieci. Skąd pochodzi Św. Mikołaj? Kim był? W jakim kraju jest najwięcej pamiątek po Św. Mikołaju ? Dzieci wraz z Ks. Piotrem zaśpiewali Świętemu Mikołajowi pieśń ,, Jesteś Królem". Proboszcz dał dzieciom zadanie i chciał sprawdzić czy dzieci są odważne. Mieli podejść do Mikołaja i pogłaskać go po brodzie i powiedzieć mu za co go kocha. Oczywiście nasze dzieci parafialne są odważne i wykonali zadanie wzorowo. Św. Mikołaj miał prezenty dla tych najmłodszych jak i dla tych najstarszych. Prezentem były zaproszenia od Pana Jezusa na urodziny, które odbędą się 25 grudnia o godzinie 10.00 i oczywiście z zaproszeniem znajdowały się także coś słodkiego. Nasz Gość nie zapomniał o dorosłych dla nich także było coś słodkiego. Na koniec naszego spotkania ustawiliśmy się do wspólnego zdjęcia. U wszystkich panował uśmiech i mamy nadzieje, że Św. Mikołaj odwiedzi nasze domy w Wigilię i zostawi jakieś upominki.

https://www.facebook.com/pg/parafia.cieksyn/photos/?

https://www.facebook.com/parafia.cieksyn/videos/729604674092903/

 

14 - 16 grudnia - Rekolekcje Adwentowe

W naszej parafii od dnia 14 do 16 grudnia odbywały się rekolekcje adwentowe, które poprowadził ks. Michał Podgórski. Był to czas, w którym każdy z osobna mógł odbyć osobistą refleksję, poświęcić więcej czasu modlitwie - indywidualnej, ale również wspólnej w rodzinie. Rekolekcje były też w pewnym sensie " ćwiczeniami" związanymi z czynami, czas praktykowania miłości bliźniego. Także czas "odzyskania" czystości duszy w sakramencie pojednania. Warto było do takiej spowiedzi się wcześniej przygotować po przez dobry rachunek sumienia, zadośćuczynienie i pojednaniem z tymi, których moje grzechy skrzywdziły oraz mocne postanowienie poprawy.

https://www.facebook.com/pg/parafia.cieksyn/photos/?

https://www.facebook.com/pg/parafia.cieksyn/photos/?

https://www.facebook.com/pg/parafia.cieksyn/photos/?

 

25 grudnia - Pasterka

https://www.facebook.com/pg/parafia.cieksyn/photos/?

 

25 grudnia - Urodziny Pana Jezusa

Dnia 25 grudnia obchodziliśmy w naszym kościele parafialnym Urodziny Pana Jezusa na Mszy Św. o godzinie 10.00. Proboszcz wygłosił kazanie dialogowane z dziećmi pytając się w jakiej miejscowości urodził się Jezus i dlaczego się narodził. Po kazaniu dzieci podarowały małemu Jezusowi w stajence prezenty urodzinowe, które wykonały własnoręcznie. Po Mszy Świętej dla dzieci i dorosłych czekały słodkie niespodzianki. Były to różne ciasta, które upiekły parafianki. A największą niespodzianką był oczywiście tort urodzinowy Pana Jezusa.U wszystkich panował uśmiech na twarzy a u dzieci wielka radość, że mogli uczestniczyć w urodzinach Małego Jezusa. :)

https://www.facebook.com/pg/parafia.cieksyn/photos/?

 

27-29 grudnia - Roznoszenie wody święconej i kredy z kadzidłem

W dniach od 27 do 29 grudnia młodzież z Laboratorium Wiary, ministranci, schola i lektorzy wraz z rodzicami jeździli po całej parafii Cieksyn i rozwozili do domów wodę święconą, kredę i kadzidło. Pieniądze, które zebrali zostaną przeznaczone na wyjazd wakacyjny. Młodzież bardzo fajnie przeżyli ten czas, poznając wielu miłych i sympatycznych parafian, którzy z otwartym sercem ich przyjmowali. Do zobaczenia za rok. ;)

https://www.facebook.com/parafia.cieksyn/photos/a.47317827968128